Chemické hrátky v mateřské školce

Děti z ostravské mateřské školky Poděbradova i jejich rodiče prožili ve středu 20. září 2017 zážitkové odpoledne protkané zábavnou chemií. Mateřská školka ve spolupráci s katedrou chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity připravila slavnost s názvem „Hokusy, pokusy“.

Malí i velcí návštěvníci nejen zhlédli pásmo efektních pokusů, ale děti měly možnost samy provádět různé jednoduché a bezpečné chemické pokusy na celkem pěti stanovištích, které si pro ně připravily studentky učitelství chemie. Za každé odzkoušení pokusů dostaly děti razítko.

Děti si například vyzkoušely závod s balónky, kdy díky reakce sody a octu došlo k nafukování balónků oxidem uhličitým a děti soutěžily ve zručnosti, komu se podaří nasadit balónek na baňku dřív a komu se dříve nafoukne. Na stanovišti s názvem Zázračné papírky měřily děti pH, kyselost nebo zásaditost roztoků. Vyzkoušely si i kouzelné inkousty, kdy na filtrační papír namočený v chloridu železitém děti kreslily pomocí vatové tyčinky namočené do bezbarvého thiokyanatanu draselného červeně a do žluté krevní soli modře. Na dalším stanovišti s názvem Cestující kaňky děti pokapaly kostky cukru roztokem potravinářského barviva, daly jí do vody a jelikož se cukr rozpouští a barvivo se rozptyluje, tvořily se ve vodě nádherné barevné kaňky. Děti se naučily i vykouzlit duhu ze tmy, kdy se rozložila černá barva fixu, rozpuštěného ve vodě, na barvy duhy (chromatografie).

Pásmo barevných a ohnivých pokusů, které připravila a předvedla dr. Kateřina Trčková z katedry chemie PřF OU, doplnilo všech pět stanovišť o další zábavnou show. Děti i jejich rodiče byli nadšení. Tady se opět potvrdilo, jak je chemie zábavná nejen pro malé, ale i velké. Ostatně to potvrzují i ohlasy rodičů:

• Paní J.: „Moc se nám to líbilo. Po příchodu domů jsme i některé pokusy zkoušeli znovu. Taky jsme nafukovali balónky a šlo nám to doma dokonce ještě více nafouknout.“
  • Paní Z.: „Larince se to moc líbí, prošli jsme už skoro všechny stanoviště s pokusy. Nejvíce se jí líbily pokusy v tělocvičně a hlavně „sopka“ a „had“.“
  • Paní R.: „Já si to snad užívám ještě více než Honzík. Vyzkoušela jsem si pokusy na všech stanovištích. Nejlepší ukázka těch větších pokusů v tělocvičně byla asi ta nádoba, která po přidání špejle s plamínkem jakoby „explodovala“.“
  • Pan V.: „Dětem se nejvíce líbilo, když naplnily hrníček vodou až po okraj a pak zkoušeli, zda vodu udrží obyčejný papír.“
  • Rodina L.: „Všechny pokusy byly skvělé. Celá akce se Vám moc povedla.“
  • Paní N.: „Našim klukům se tady moc líbí. Všechny pokusy si chtějí vyzkoušet. Frantovi se nejvíce líbily zázračné papírky.“
  • Pan V.: „Akce je moc super. Hrozně se nám líbí všechny pokusy.“
  • Paní S. a paní Š.: „Edovi a Julče se pokusy moc líbí. Pokusy si vyzkoušeli a dostali všechna razítka a tak si teď jdeme vyzvednout naše ceny. Na ceny se asi těší úplně nejvíce.“
  • Paní P.: „Akce se nám moc líbí. Zabavil se jak starší syn tak i naše mladší Emmča.“
  • …a její dcera dodává: „Mě se nejvíce líbil ten velký had v tělocvičně, co lezl z misky.“
  • Paní G.: „ Vašík si nejvíce užil kreslení na papírky. Má všechny výtvarné aktivity moc rád. Jeho strejda je malíř a Vašík asi bude po něm.“
  • Paní B.: „ S dcerou jsme si zatančili na písničku „statistika nuda je“ to se nám moc líbilo. Všechny pokusy se velice povedly a získali jsme všechna razítka.“
  • Rodina Š.: „ Moc se nám ve školce líbilo. Faust nás provedl celou školkou a ukázal nám místa, kde to má nejradši a taky s čím si nejraději hraje. A samozřejmě pokusy v tělocvičně byly skvělé a moc jsme si je užili.“
  • Rodina G.: „ Nám všem se tu moc líbí. Pokusy jsou skvělé. U jednoho jsme se dokonce lekli a to když z láhve najednou vyšlehly plameny a ozvala se hlasitá rána.“