FameLab 2018 – přihlaste se!

British Council vyhlašuje další ročník soutěže FameLab – bavme se vědou. Samotné přihlášení probíhá velmi snadno – na základě vyplnění přiložené přihlášky a jejího zaslání na e-mail: famelabcz@gmail.com do 28. února 2018.

Stručně o soutěži FameLab
FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd. Je možné přihlásit i vystoupení III. vědní oblasti, pokud budou tematicky či metodicky propojeny s přírodními či technickými vědami.

Letošní novinkou je jazykové rozšíření soutěže – pokud si soutěžící budou přát, můžou předvést své vystoupení v angličtině, což nově umožnil partnerský vstup Britského velvyslanectví v Praze. Samozřejmě zůstává možnost vystoupit v češtině nebo ve slovenštině.

Pravidla
Soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Svého favorita / favoritku do finále nominuje svým hlasováním také publikum. Vítěz/ka národního finále reprezentuje Českou republiku v anglickém Cheltenhamu.
Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě. Hlavními partnery na mezinárodní úrovni jsou vedle British Council také NASA a CERN. Do dnešního dne se soutěže zúčastnilo téměř 7000 mladých vědců z 33 zemí světa. V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedkyně Akademie věd ČR profesorky Evy Zažímalové a za podpory Českých Center, Nadace Tomáše Bati a spolku ADETO.

Elektronická přihláška, podrobné informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na webové stránce soutěže Famelab.